A szempontváltás jelentősége az ADHD-s gyermeket nevelő szülők számára
- Szobotka Vanda
- 2024. okt. 17.
- 3 perc olvasás
Frissítve: 2024. nov. 3.
Az ADHD-s gyermeket nevelő szülőknek koránt sincs könnyű feladata. Gyakran kerülnek olyan helyzetekbe, ahol eszköztelennek érezhetik magukat. Cikkünk bemutatja, hogy olykor elég, ha más szemszögből vizsgáljuk ezeket a helyzeteket.
A mindennapi kihívások kezelésében kulcsfontosságú lehet a szemléletváltás, amely segíthet a szülőknek jobban megérteni és támogatni gyermeküket, figyelembe véve az ADHD sajátosságait és a gyermek egyéni képességeit. Az elvárások átalakításával és a gyermek valóságos képességeinek felismerésével a szülők hatékonyabban kezelhetik a mindennapi nehézségeket és támogathatják gyermekük fejlődését.

Az ADHD-s gyermeket nevelő szülők jól ismerik a mindennapi élet kihívásait. Számukra napi szintű küzdelmet jelent a gyermekek viselkedéséből fakadó nehézségekkel való megbirkózás, ami gyakran sikertelenül zárul.
Gyakran előfordul, hogy a szülők a gyermekük viselkedését és képességeit a neurotipikus (tipikusan fejlődő) gyermekekhez viszonyítják. Az ADHD-s gyermek esetében azonban érdemesebb a gyermek valós képességekre és a jelenlegi állapotra koncentrálni. Fontos felismerni, hogy az ADHD-s gyermekek fejlődése eltér a neurotipikus gyermekekétől, ezért más elvárási rendszert kell kialakítani számukra.

A szülők gyakran úgy gondolhatják, hogy gyermekük lusta, direkt nem csinál meg valamit, amit kértek tőle és érezhetik azt, hogy elutasító a magatartása.
Ez érthetően bosszantó, különösen, ha napi szinten szembesülnek ezzel. Azonban fontos megérteni, hogy a gyermek viselkedése mögött olyan folyamatok állhatnak, amelyek megnehezítik számára a megfelelő viselkedést.
Ilyen helyzetekben javasolt egy lépést hátralépni és mérlegelni, mi zajlik a gyermekben. Nem hasznos, ha a szülők a rossz passzban lévő gyermekre rátámadnak a nem megfelelő magatartás miatt. Az időzítés kulcsfontosságú: ha a gyermek nem befogadóképes, várjuk meg, amíg nyugodtabb állapotba kerül, és akkor beszéljük meg vele, mi a helyes viselkedés.

A szülőknek rendkívüli türelemre és tudatosságra van szükségük az ADHD-s gyermekek megfelelő kezeléséhez. Fontos megjegyezni, hogy az ADHD-s gyermekek számára is nehéz a helyzet:
Gyakran szenvednek, mert állapotukból kifolyólag rossz tapasztalatokat és élményeket, illetve számos kudarcot élnek át,
Mindez negatívan befolyásolja önbizalmukat, amely idővel még jobban romolhat,
Szülőként ennek az ördögi körnek a megakasztása fontos feladat. A szempontváltás éppen ennek a folyamatnak a visszafordítását szolgálja. A gyermek szemszögéből a legtöbb, a szülő számára egyébként bosszantó szokás hirtelen érthetővé válik.

A szülőknek tanácsos minél többet megtudni az ADHD-ról, és a gyermekük viselkedését a megszerzett tudás alapján értelmezni.
Az ADHD mélyebb ismerete segít abban, hogy a gyermeket saját magához mérten tudják kezelni, így az elvárások alakításában és a készségek fejlesztésében is megfelelően tudnak helytállni.
A gyermek viselkedésének megváltoztatása nem egyszerű feladat. Hosszú folyamat, amely nagy türelmet igényel. A cikkben bemutatott szemléletváltás az első lépés ebben a hosszú folyamatban, amely a sikeres változás eléréséhez szükséges.
Minden más szempont a folyamat további lépcsőfokai, mint például:
- a jutalmazórendszer kialakítása,
- a hétköznapok strukturálása,
- az iskolai együttműködés javítása,
- és a társas készségek fejlesztése.
Ezek mindegyike fontos szerepet játszik a gyermek fejlődésében és sikerében.
Az ADHD-s gyermeket nevelő szülők számára rendkívül hasznos lehet, ha felkeresnek egy, a témában jártas szakembert. Akár egyéni, akár csoportos formában bővíthetik tudásukat az ADHD-val kapcsolatban. Ezek az alkalmak lehetőséget nyújtanak arra, hogy a szülők konkrét megoldási tanácsokat kapjanak a nehezen kezelhető helyzetekre, és gazdagítsák szülői eszköztárukat.
Az ADHD-val való együttélés nem könnyű feladat, de a megfelelő támogatással és szemléletváltással a szülők hatékonyabban segíthetik gyermeküket a mindennapokban.
A cikket dr. Oláh Szabina lektorálta.
Források:
Penny Williams – Your Child Is Not Giving You a Hard Time. Your Child Is Having a Hard Time. 2022. május 18. https://www.additudemag.com/understanding-your-childs-adhd-behavior/
Parenting a Child with ADHD – CHADD https://chadd.org/for-parents/overview/
A honlapon megjelenő információk módosulhatnak. Valamennyi honlapon található információ kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A honlapon található információ nem helyettesíti a szakszerű orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. A honlap és a tartalom használata, a honlapunkon közölt bármely információra való hagyatkozás kizárólag saját felelősségére történik.
Comments