ADHD és a gázláng-effektus párkapcsolatban
- Jesztrebszki Regina
- 2024. okt. 17.
- 2 perc olvasás
Frissítve: 2024. nov. 3.
A „gázláng-effektus” egyfajta pszichológiai manipuláció, amikor valaki olyan dolgot hitet el a másikkal, ami valójában nem igaz. A kifejezés az 1944-es Gaslight című filmből ered. A gázlángolás érzelmi és mentális kontrollátvétellel jár, amely során a bántalmazó fél hazugságok révén eléri, hogy az áldozat megkérdőjelezze saját valóságát.
Az ADHD és a gázlángolás
Az ADHD-val élő emberek gyakran küzdenek alacsony önértékeléssel, ami tökéletes prédává teszi őket egy bántalmazó párkapcsolatban. Emellett a végrehajtó funkciók eltérő működése és a memóriaproblémák még sérülékenyebbé teszik őket a gázláng-effektus áldozataként.
A gázlángoló partnerek gyakran „szeretetbombázással” hódítják meg sebezhető célpontjaikat, elhitetve velük, hogy tökéletesek számukra. Az abuzív viselkedésformák általában később jelennek meg, amikor a partner már jobban elkötelezte magát a kapcsolatban. A kapcsolat elején mutatott érdeklődésük miatt úgy tűnhet, mintha valóban figyelnének ránk és tökéletes hallgatók lennének, azonban később épp ezeket az információkat fogják felhasználni érzelmi manipulációjukhoz.
A gázláng-effektus olyan mértékig is fokozódhat, hogy az abuzáló fél szándékosan rejti el áldozatának személyes dolgait, hogy aztán később az ADHD diagnózisára hivatkozva okolja őt az eltűnésükért. A bántalmazó viselkedésformák közé tartozik a „címkézés” is, amikor a partnerét becsmérlő minősítésekkel illeti, tovább rontva annak már amúgy is alacsony önbizalmát.

A „gázláng-effektus” egyfajta pszichológiai manipuláció, amikor valaki olyan dolgot hitet el a másikkal, ami valójában nem igaz. A kifejezés az 1944-es Gaslight című filmből ered. A gázlángolás érzelmi és mentális kontrollátvétellel jár, amely során a bántalmazó fél hazugságok révén eléri, hogy az áldozat megkérdőjelezze saját valóságát.
Mik a jelei annak, hogy gázlángolnak téged?
– Elhitetik veled, hogy amit láttál vagy hallottál, nem valós, nem is történt meg.
– Folyamatosan megcsalnak, mégis téged vádolnak meg azzal, hogy megcsalod őket.
– Azt mondják neked, hogy mások értéktelennek tartanak.
– Mások ellen uszítanak téged.
– Idealizálnak, majd leminősítenek téged.
A gázlángolás hatása az ADHD-s agyra
A korábban említett pszichológiai és érzelmi manipulációk könnyen okozhatnak önbizalomhiányt és önmagunk megkérdőjelezését. Gyakori, hogy az ADHD-s személy olyan magyarázatot próbál találni a dolgokra, amit a bántalmazó fél már elő is készített számára. A gázlángolás hosszú távú károkat okozhat. Az áldozat saját önbizalmát, ítélőképességét és kognitív funkcióit is megkérdőjelezheti.
Mit lehet tenni ellene?
Tájékozódás:
Ismerd meg a gázlángolás jeleit és hatásait, különösen ha ADHD-val élsz. Olvass utána, és konzultálj szakemberrel, hogy jobban tudd tartani a határaidat és kevésbé legyél sebezhető.
Önbizalom és önbecsülés kezelése: Fordulj pszichológushoz, hogy segítsen kezelni az önbizalomhiányodat és önbecsülésedet.
Bántalmazó kapcsolat megszüntetése:
Vess véget a bántalmazó kapcsolatnak. Ha egyedül nem vagy képes rá, egy szakember ebben is támogatást nyújthat.
Amikor kiszabadultál a bántalmazó kapcsolatból
Ha már sikerült kilépned a kapcsolatból, tiltsd le mindenhonnan, ahol elérhet téged, és értesíts másokat is erről, hogy rajtuk keresztül se próbáljon meg kapcsolatba lépni veled. Fontos, hogy megfelelő, ADHD-specifikus szakembert keress, aki segíthet túljutni a párkapcsolat okozta traumán, és segítségével kezelhetőbbé teheted az ADHD-dat. Ezáltal csökkentheted sebezhetőségedet, hogy a jövőben ne legyél kitéve hasonló bántalmazásoknak.
Források:
A honlapon megjelenő információk módosulhatnak. Valamennyi honlapon található információ kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A honlapon található információ nem helyettesíti a szakszerű orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. A honlap és a tartalom használata, a honlapunkon közölt bármely információra való hagyatkozás kizárólag saját felelősségére történik.
Comments