top of page

A tökéletesség hajszolása: ADHD-val is szeretem magam!

Frissítve: 2024. nov. 15.

A maximalizmusom miatt túl sokat rágódom feladatokon. Úgy érzem, hogy megbénít a stressz, a szorongás. Ilyenkor sokáig halogatom, hogy egyáltalán nekikezdjek a dolgaimnak, ami még több stresszhez és szorongáshoz vezet.” – mondja Viki, egy fiatal ADHD-val diagnosztizált egyetemista.


A perfekcionizmus dimenziói


A perfekcionizmust sokáig negatív jelenségként írták le a kutatások. Azonban később több dimenzióra bontották. Az egyik dimenziója a perfekcionista törekvések, amelynél magas elvárásokat támaszt valaki, de élvezi a cél elérése érdekében tett erőfeszítéseket. Ez a perfekcionizmus adaptív formája. A másik dimenzió a perfekcionista aggodalmakat foglalja magába, amely során az egyén folyton a teljesítménye miatt szorong. Amint elérte a céljait, rögtön újabbakat tűz ki, az addig elérteket pedig semmisnek tekinti.


Egészséges és nem egészséges törekvések


A minél kiválóbb munkára való törekvés egészséges lehet, de a nem reális elvárások felállítása már nem. Egyesek számára a perfekcionizmus a múltbeli hibák vagy a kisebbrendűségi érzés túlkompenzációja. Mások számára az önbüntetés vagy akár a halogatás egy formája. A perfekcionizmus elengedése nem a hibák, kudarcok és ítélkezés körüli aggodalmak megszüntetését jelenti, hanem annak elfogadását, hogy ezek az élet részei és segíthetnek a fejlődésben.


A hibátlanság megszállottsága


A perfekcionizmus a hibátlanság megszállottsága, ami arra késztet, hogy elérhetetlen személyes normákat állíts fel, másokhoz hasonlítsd magad, így soha nem érzed magad "elég jónak". A kritika, még ha építő, támogató jellegű is, fájdalmas, és elősegítheti a szorongás kialakulását.


A perfekcionizmust sokáig negatív jelenségként írták le a kutatások. Azonban később több dimenzióra bontották. Az egyik dimenziója a perfekcionista törekvések, amelynél magas elvárásokat támaszt valaki, de élvezi a cél elérése érdekében tett erőfeszítéseket. Ez a perfekcionizmus adaptív formája. A másik dimenzió a perfekcionista aggodalmakat foglalja magába, amely során az egyén folyton a teljesítménye miatt szorong. Amint elérte a céljait, rögtön újabbakat tűz ki, az addig elérteket pedig semmisnek tekinti.
https://pixabay.com/hu/illustrations/sz%C3%A9p-munka-t%C3%B6k%C3%A9letes-oszt%C3%A1ly-nagy-7227590/

Perfekcionizmusra utaló jelek:


A perfekcionizmus többféleképpen megnyilvánulhat. Íme néhány példa:

  • Mindent vagy semmit jellegű gondolkodás: semmi sem elég jó, és annyira elfoglal, hogy valamit tökéletesre csinálj, hogy végül el sem kezded. Ez egy ördögi kör, ami csak rontja a szégyen, kudarc, értéktelenség és szorongás érzését.

  • Nem reális normák felállítása: például csakis a hibátlan dolgozat lehet megfelelő teljesítmény számodra.

  • Negatív összehasonlítások, ami által nem érzed magad "elég jónak": amikor megírod a dolgozatot, és ugyan 5-ös lett, mégis csak arra tudsz gondolni, hogy a barátnőd több pontot kapott.

  • Önkritika, negatív önbeszéd: amikor olyanokat mondasz magadnak, hogy „úgysem fog sikerülni”, „kész csődtömeg vagyok”.

  • Halogatás: a kudarc vagy a kellemetlenségek elkerülése érdekében halogatod a feladatokat.

  • Félsz vagy vonakodsz segítséget kérni.

  • Érzékenység még az építő kritikára is: ilyenkor rögtön védekező üzemmódba kapcsolsz.

  • Könnyen elbizonytalanodsz a hiányos vagy tökéletlen eredmények miatt.

  • Alacsony önbecsülés

erfekcionizmusra utaló jelek:    A perfekcionizmus többféleképpen megnyilvánulhat. Íme néhány példa:        Mindent vagy semmit jellegű gondolkodás: semmi sem elég jó, és annyira elfoglal, hogy valamit tökéletesre csinálj, hogy végül el sem kezded. Ez egy ördögi kör, ami csak rontja a szégyen, kudarc, értéktelenség és szorongás érzését.    Nem reális normák felállítása: például csakis a hibátlan dolgozat lehet megfelelő teljesítmény számodra.    Negatív összehasonlítások, ami által nem érzed magad "elég jónak": amikor megírod a dolgozatot, és ugyan 5-ös lett, mégis csak arra tudsz gondolni, hogy a barátnőd több pontot kapott.    Önkritika, negatív önbeszéd: amikor olyanokat mondasz magadnak, hogy „úgysem fog sikerülni”, „kész csődtömeg vagyok”.    Halogatás: a kudarc vagy a kellemetlenségek elkerülése érdekében halogatod a feladatokat.    Félsz vagy vonakodsz segítséget kérni.    Érzékenység még az építő kritikára is: ilyenkor rögtön védekező üzemmódba kapcsolsz.    Könnyen elbizonytalanodsz a hiányos vagy tökéletlen eredmények miatt.    Alacsony önbecsülés
https://www.pexels.com/hu-hu/foto/fekete-feher-jegyzetfuzet-iras-papir-760728/

Perfekcionizmus típusok


Ezek a megnyilvánulások a kutatók által azonosított három fő perfekcionizmus-típus bármelyikéhez kapcsolódhatnak:


  1. Énközpontú perfekcionizmus: Irreális elvárásokkal és büntető önértékelésekkel társul. Ez a típus összefüggésbe hozható például az általános szorongással, depresszióval vagy étkezési zavarokkal.

  2. Társadalmilag előírt perfekcionizmus: Azzal a hiedelemmel társul, hogy mások keményen elítélnek és kritizálnak a cselekedeteidért, teljesítményeidért. Ennél a típusnál azt gondolhatod, hogy tökéletesnek kell lenned ahhoz, hogy mások szeretetét vagy elfogadását elnyerd. Ez közvetlenül kapcsolódhat a szociális szorongáshoz.

  3. Másra irányuló perfekcionizmus: A merev, irreális normák másokra való ráerőltetését jelenti. Ha ilyen típusú perfekcionizmussal rendelkezel, akkor kritikusan értékelhetsz másokat, akár megbánás nélkül, mely nehézséget okoz a munkahelyi, romantikus és családi kapcsolataidban.


Négy hasznos tipp, amivel kiszabadulhatsz a perfekcionizmus csapdájából


  1. Légy megértő magaddal, ne csak kritizáld önmagad. Valószínűleg nagyfokú frusztráció során neked is támadtak már hasonló gondolataid: „Miért vagyok ilyen? Gyűlölöm magam!” Amikor úgy érzed, megrekedtél, vagy értéktelennek tartod magad, pontosan ilyenkor van a legnagyobb szükséged az önegyüttérzésre. Képzeld el, hogy beszélsz azzal a részeddel, amelyik a kanapén ragadt és órákig az Instagramot görgette. Hogy érzi magát ez a részed? Mire van szüksége? Talán bátorításra és megerősítésre. Mondd magadnak: „Látom, hogy túlterhelt vagy és elakadtál. Ez bizonyára nagyon nehéz és stresszes lehet. Tudom, hogy el akarod mosogatni az edényeket – talán egy jó dal hallgatása közben könnyebb lesz.”

ADHD Légy megértő magaddal, ne csak kritizáld önmagad. Valószínűleg nagyfokú frusztráció során neked is támadtak már hasonló gondolataid: „Miért vagyok ilyen? Gyűlölöm magam!” Amikor úgy érzed, megrekedtél, vagy értéktelennek tartod magad, pontosan ilyenkor van a legnagyobb szükséged az önegyüttérzésre. Képzeld el, hogy beszélsz azzal a részeddel, amelyik a kanapén ragadt és órákig az Instagramot görgette. Hogy érzi magát ez a részed? Mire van szüksége? Talán bátorításra és megerősítésre. Mondd magadnak: „Látom, hogy túlterhelt vagy és elakadtál. Ez bizonyára nagyon nehéz és stresszes lehet. Tudom, hogy el akarod mosogatni az edényeket – talán egy jó dal hallgatása közben könnyebb lesz.”
https://www.pexels.com/photo/crop-woman-washing-dishes-in-kitchen-7262356/

























  1. Légy büszke magadra, amikor szokásokat építesz ki – és még büszkébb, amikor újrakezded! Hányszor mondtad már: „Ezúttal más lesz!”, amikor új határidőnaplót vásároltál, beiratkoztál az edzőterembe, új iskolai félévet kezdtél, vagy új hobbit kezdtél? Az újdonság varázsa hamar elmúlik, a dopaminszint csökken, és gyakran feladjuk az új szokásokat, kudarcként élve meg ezt. Fogadd el, hogy a rutinok kialakítása nehéz, és ha nem sikerül ragaszkodni egy szokáshoz, az nem a világ vége. Amikor új edzésbe vagy takarítási ütemtervbe kezdesz, emlékezz, hogy a lendület idővel alábbhagy. Ez segít elengedni a kudarc érzését, és megtalálni a módját, hogy a saját tempódban építsd ki az új szokásokat.

Légy büszke magadra, amikor szokásokat építesz ki – és még büszkébb, amikor újrakezded! Hányszor mondtad már: „Ezúttal más lesz!”, amikor új határidőnaplót vásároltál, beiratkoztál az edzőterembe, új iskolai félévet kezdtél, vagy új hobbit kezdtél? Az újdonság varázsa hamar elmúlik, a dopaminszint csökken, és gyakran feladjuk az új szokásokat, kudarcként élve meg ezt. Fogadd el, hogy a rutinok kialakítása nehéz, és ha nem sikerül ragaszkodni egy szokáshoz, az nem a világ vége. Amikor új edzésbe vagy takarítási ütemtervbe kezdesz, emlékezz, hogy a lendület idővel alábbhagy. Ez segít elengedni a kudarc érzését, és megtalálni a módját, hogy a saját tempódban építsd ki az új szokásokat.
https://www.pexels.com/hu-hu/foto/863926/

  1. Kérj segítséget! Beszélj arról, ami bánt téged! A szégyen arra késztet, hogy elrejtsd a nehézségeidet. A szégyen ellenszere az, ha nyíltan beszélsz arról, ami bánt téged. Ismerd be magadnak, hogy túlterhelt és kimerült vagy. Beszélj erről egy barátoddal. Oszd meg akár munkatársaiddal, hogy lemaradásban vagy a munkáddal, és készíts tervet arra, hogyan zárkózz fel.

  2. „Majd alszom, ha végeztem.”„Egész nap a beadandómon dolgoztam, így csak este jutott eszembe, hogy nem ettem semmit.”Ismerősek ezek a mondatok? Ha megtagadod magadtól az alapvető fizikai és érzelmi szükségleteidet, az nem fog segíteni abban, hogy gyorsabban végezz a dolgaiddal. Ezek szükségletek, és úgy is kell kezelni őket, nem pedig úgy, mint olyan dolgokat, amelyekre csak akkor vagy méltó, ha megfelelsz az elvárásoknak. Nyilván fontos itt is betartani a mértéket, de az önmagunkról való gondoskodás nem jutalom és nem is önzőség.


Szakmai segítség és önmagunkkal való együttérzés


A kutatások alapján a kognitív-viselkedésterápiás (CBT) módszerek hasznosnak bizonyulnak a kognitív torzítások kezelésében. Egy vizsgálatban azt találták, hogy a leggyakoribb kognitív torzítás ADHD-sok esetén a perfekcionizmus volt. Eredményeik szerint együttjárást mutattak a kognitív torzítások mind a depresszióval, mind a reménytelenséggel. Amennyiben úgy érzed, hogy a halogatás, a szervezetlenség és az időmenedzsment területén tapasztalt nehézségek túlnőnek rajtad, úgy ajánlott felkeresni egy ADHD-specifikus szakembert. Az önmagunkkal való együttérzés és a megfelelő szakmai segítség révén jelentős javulást érhetünk el.


A cikket lektorálta: Hendrich Barbara


Források:

Hewitt, P. L., & Flett, G. L. (1991). Perfectionism in the self and social contexts:

Conceptualization, assessment, and association with psychopathology. Journal of Personality

and Social Psychology, 60(3), 456–470. https://doi.org/10.1037/0022-3514.60.3.456

Additude szerkesztői. (2023). My Fear of Failure Becomes Paralyzing Perfectionism.

Saline, S. (2023). When Perfectionism Stems from ADHD: Challenging the Fallacy of “Not

Seuferer, S. (2024). Shame Spiral Advice from the Counselor with ADHD Who Needs to

Ramsay, J. R. (2017). The relevance of cognitive distortions in the psychosocial treatment of

adult ADHD. Professional Psychology: Research and Practice, 48(1),

Strohmeier, C. W., Rosenfield, B., DiTomasso, R. A., & Ramsay, J. R. (2016). Assessment of

the relationship between self-reported cognitive distortions and adult ADHD, anxiety,

depression, and hopelessness. Psychiatry research, 238, 153-158. Stoebert, J. & Otto, K. (2006). Positive conceptions of perfectionism. Approaches, evidence,challenges. Personality and Social Psychology Review, 10, 295-319.


A honlapon megjelenő információk módosulhatnak. Valamennyi honlapon található információ kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A honlapon található információ nem helyettesíti a szakszerű orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. A honlap és a tartalom használata, a honlapunkon közölt bármely információra való hagyatkozás kizárólag saját felelősségére történik.

Comments


Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Nem küldünk hetente 3 levelet, azt mi sem szeretjük. Viszont érdemes feliratkozni, ha nem szeretnél lemaradni a blogbejegyzésekről, webinárokról!

Célunk, hogy egy helyen összegyűjtsük és megosszuk az ADHD-vel kapcsolatos legfrissebb és legfontosabb információkat, hogy segítsünk megérteni és kezelni ezt a sokrétű, kihívást jelentő állapotot.

 

A videók, kurzusok és letölthető anyagok segítenek jobban megismerni az ADHD-t, megérteni annak tüneteit és hatásait, valamint megtanulni hatékony kezelési módszereket.

​​

Reméljük, hogy ez a tudásbázis segítségedre lesz az ADHD megértése és kezelése felé vezető úton!

Legújabb bejegyzések

Kövess minket Facebookon is!

ADHDTERAPIA - VLOGO - Feher.png
ADHDTERAPIA - VLOGO - Feher.png
bottom of page