top of page

Az ADHD jelenléte a párkapcsolatban

Frissítve: 2024. nov. 3.

Az ADHD megjelenése a párkapcsolatban gyakran egy gyermek-szülő dinamikát hoz létre a felek között. Ez a dinamika könnyen a kapcsolat rovására mehet, sőt, néha úgy érezhetjük, hogy menthetetlen a kapcsolatunk. Pedig az ok lehet, hogy sokkal egyszerűbb és szembetűnőbb, mint gondolnánk.


Bár a gyógyszerek segíthetnek, de ez önmagában nem elegendő. Fontos, hogy az ADHD-val küzdő emberek szakember segítségét vegyék igénybe, és kiépítsenek olyan stratégiákat, amelyek segítségével könnyebben megbirkóznak a mindennapi nehézségekkel. Így a párkapcsolatuk is harmonikusabb és kielégítőbb lehet.


A következő cikkben bemutatjuk azokat a jeleket, amelyek a párkapcsolatban megbúvó ADHD-ra utalnak, valamint megismerhetjük azokat a tüneteket, amelyekből felismerhető, ha a partnerünk ADHD-val küzd.
Az ADHD megjelenése a párkapcsolatban gyakran egy gyermek-szülő dinamikát hoz létre a felek között.

Jelek, hogy a kapcsolatodban jelen van az ADHD


1. Egyenlőtlen a felelősség megosztása a ház körüli teendőkben


Az ADHD-s partnernek időről időre nehézségei lehetnek a kötelező feladatok elkezdésével, főleg akkor, ha azok unalmasak vagy teljes figyelmet igényelnek. Ennek következtében a nem ADHD-s fél két ember helyett fogja a munkát elvégezni, ami a partnerség és együttműködés hiányához vezethet. Ha úgy érzed, hogy mindent neked kell elvégezned a partnered helyett, érdemes elgondolkodni, hogy vajon ez nem az ADHD következménye-e.


2. Folyton nyaggatni kell őket


Ahhoz, hogy rávedd az ADHD-s partneredet, hogy elvégezzen egy egyszerű mindennapi feladatot, sokszor nyaggatni kell, még ha nem is szereted ezt tenni. Úgy érzed, hogy minden nap újra és újra meg kell kérni rá, mégsem történik változás. Közben az ADHD-s felet rosszul érinti a folytonos erőltetés, ami mérgezheti a kapcsolatot. A megoldás az lehet, ha ADHD-kompatibilis, egyszerűbb, kevésbé unalmas feladatokat bízunk a párunkra.


3. A párod rendezetlen, a ház pedig kaotikus


Ha a kapcsolatodban jelen van az ADHD, bizonyára észrevetted, hogy a dolgok mindig szanaszét vannak, a partnered nem talál semmit, vagy épp te találod meg a szemüvegét valahol, ahol semmi keresnivalója nincs. Fontos, hogy a további frusztrációk elkerülése végett határokat szabjatok a rendezettséget illetően. Segíthet például, ha kineveztek egy helyet, ahová csak ő pakol.

Ha a kapcsolatodban jelen van az ADHD, bizonyára észrevetted, hogy a dolgok mindig szanaszét vannak, a partnered nem talál semmit, vagy épp te találod meg a szemüvegét valahol, ahol semmi keresnivalója nincs.

4. A kezdeti lelkesedés és rajongás átváltozik


Gyakran előfordul, hogy a párkapcsolat elején az ADHD-s fél minden figyelmét a másiknak szenteli, lesi minden kívánságát, azonban idővel ez a hiperfókusz alábbhagy, vagy épp más tárgyra irányul, egyfajta megküzdési mechanizmusként, és ezért a másik fél azt érezheti, hogy párja nem foglalkozik már vele. Gyakran ez a folyamat házasság után következik be.


5. Úgy érzed, tojáshéjakon kell lépkedned


Az ADHD-val küzdő emberek gyakran könnyebben bosszantják fel magukat, vagy mutatják ki haragjukat. Gyakran úgy érezheted, hogy vigyáznod kell, mit mondasz, nehogy felidegesítsd őket. Ennek több oka is lehet. A harag jöhet a folytonos szorongásból is, aminek nincs köze a kapcsolatotokhoz. Az ADHD-val élő emberek nagyobb mindennapi stressznek vannak kitéve. Segíthet, ha kedvesen a párod tudtára adod, hogy frusztráltnak tűnik, illetve javasolhatod, hogy csináljatok valamit, amitől kicsit ellazulna. Fontos, hogy éreztesd vele, hogy segíteni akarsz neki. A nyitott kommunikáció a kulcs ezen a téren.


6. A párod gyakran impulzívan cselekszik


Előfordult már, hogy partnered a szavadba vágott, vagy hadarni kezdett és úgy tűnt, le se lehet állítani? Lehetséges, hogy frusztráltnak érezted magad, pedig csak azért tette, mert az ADHD-s egyének úgy érzik, azonnal cselekedniük kell, különben elfelejtik, mit is akartak. Megoldásképp próbáljátok teret hagyni egymásnak, esetleg kérd meg, hogy jelezze, ha már befejezte a mondanivalóját, és vissza tudod venni a szót.


ADHD-s a párod és gyakran impulzívan cselekszik?


7. Az alvási szokásotok különbözik


Ha a párod alvási nehézségekkel küzd, vagy nincs szinkronban az alvási szokásotok, lehetséges, hogy ez az ADHD miatt van jelen. Ez gyakran az intimitást is megnehezíti a felek között, hiszen van, hogy az ADHD-s fél egész éjjel fent van, de napközben végig fáradt. Segíthet, ha hasonló időben dolgoztok, esetleg edzetek az este folyamán. Segíthet még, ha bevezettek pár rutint az estétekbe, például nem telefonoztok lefekvés előtt fél órával, vagy közösen meditáltok elalvás előtt.


8. Bármennyire is próbálkozol, nem változnak a dolgok, csak a rossz irányba


Amíg a felek nem tudják, hogy az ADHD a probléma okozója, hajlamosak olyan megoldásokat találni, amelyek csak erősítik a problémát. Jó példa erre, amikor megkérjük ADHD-s partnerünket, hogy próbálkozzanak jobban, annak reményében, hogy valóban javulni fog a helyzet. Amennyiben kiderül a háttérben meghúzódó ok, már effektívebb, célravezetőbb megoldásokkal dolgozhattok.

Bármennyire is próbálkozol, nem változnak a dolgok, csak a rossz irányba  Amíg a felek nem tudják, hogy az ADHD a probléma okozója, hajlamosak olyan megoldásokat találni, amelyek csak erősítik a problémát. Jó példa erre, amikor megkérjük ADHD-s partnerünket, hogy próbálkozzanak jobban, annak reményében, hogy valóban javulni fog a helyzet. Amennyiben kiderül a háttérben meghúzódó ok, már effektívebb, célravezetőbb megoldásokkal dolgozhattok.


9. Közös gyermeketek diagnosztizáltan vagy gyaníthatóan ADHD-s


Az ADHD nagymértékben örökletes. Az ADHD-val élő felnőtteknek 50%-os eséllyel lesz gyermekük is ADHD-s. Így, ha úgy gondolod, vagy tudod, hogy gyermekednél is fennáll a probléma, gyanítható, hogy valamelyikőtöktől ered az.


10. Az egyik fél azt érzi, hogy partnere inkább a gyereke, mintsem a párja


A párkapcsolatban, amelyben jelen van az ADHD, a gyermek-szülő minta erősen megjelenik. Az egyik felnőtt a felelősségteljes, míg a másik a gondtalan vagy épp felelőtlennek ítélt fél lesz. Előfordul, hogy elfelejt fontos időpontokat, és a másik félnek kell újra és újra emlékeztetnie őt. Valójában az ADHD-s fél nem gondtalan és felelőtlen, csak nehezített követni és elvégezni a mindennapi feladatokat. Ez a kiegyensúlyozatlanság könnyen nehezteléshez vezethet, ami pedig tiszteletlen hangvételben és interakciókban jelenhet meg.


Ha úgy érzed, a felsorolt jelek alapján párod ADHD-val küzdhet, mindenképpen ülj le vele és beszéljétek meg egy nyugodt környezetben, teret adva az ő gondolatainak és érzéseinek is. Fontos a nyitott kommunikáció és a türelem. Nem kell megijedni akkor sem, ha valóban ADHD áll fenn a kapcsolatotokban. Ez ADHD specifikus kezeléssel, terápiával illetve különböző technikák elsajátításával kezelhető és kordában tartható, ezáltal a kapcsolat is helyrehozható.

Forrás:


A honlapon megjelenő információk módosulhatnak. Valamennyi honlapon található információ kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A honlapon található információ nem helyettesíti a szakszerű orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. A honlap és a tartalom használata, a honlapunkon közölt bármely információra való hagyatkozás kizárólag saját felelősségére történik.

Comments


Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Nem küldünk hetente 3 levelet, azt mi sem szeretjük. Viszont érdemes feliratkozni, ha nem szeretnél lemaradni a blogbejegyzésekről, webinárokról!

Célunk, hogy egy helyen összegyűjtsük és megosszuk az ADHD-vel kapcsolatos legfrissebb és legfontosabb információkat, hogy segítsünk megérteni és kezelni ezt a sokrétű, kihívást jelentő állapotot.

 

A videók, kurzusok és letölthető anyagok segítenek jobban megismerni az ADHD-t, megérteni annak tüneteit és hatásait, valamint megtanulni hatékony kezelési módszereket.

​​

Reméljük, hogy ez a tudásbázis segítségedre lesz az ADHD megértése és kezelése felé vezető úton!

Legújabb bejegyzések

Kövess minket Facebookon is!

ADHDTERAPIA - VLOGO - Feher.png
ADHDTERAPIA - VLOGO - Feher.png
bottom of page