11 túlélési tipp ADHD-s egyetemistáknak
- Jesztrebszki Regina
- 2024. okt. 18.
- 3 perc olvasás
Frissítve: 2024. nov. 3.
Az egyetemi élet ADHD-val számos kihívást rejthet, de megfelelő szervezéssel és támogatással sikeresen teljesíthető. Az alábbi tippek segítenek hatékonyabban tanulni és javítani a koncentrációt, hogy a lehető legtöbbet hozd ki az egyetemi évekből.

Hogyan kezelheted az egyetemi kihívásokat ADHD-val?
Az egyetemista élet minden diák számára nagy próbatétel, de az ADHD-val küzdők számára különösen nehéz lehet. Számos praktikus módszer létezik, amelyek segítenek optimalizálni a tanulási folyamatot és növelik a sikeres teljesítmény esélyeit.
Mire figyelj tanulás közben:
Ülj az első sorba az előadásokon!
Az első sorokban ülve csökkentheted a figyelemelterelő tényezőket, így könnyebben tudsz koncentrálni az oktatóra és az anyagra.
Kapcsold ki a telefonodat tanulás közben!
Ha kikapcsolod a telefonodat, minimalizálhatod a zavaró tényezőket, és jobban tudsz a tanulásra összpontosítani.
Tarts rövid szüneteket a tanulás közben!
Rendszeres rövid szünetek segíthetnek fenntartani a figyelmedet és optimalizálni a tanulási időtartamot.
Használj asztali rendezőket!
Az asztali rendezők és szervezők segítenek rendben tartani a feladataidat és teendőidet.
Alkalmazz megfelelő telefonos alkalmazásokat!
A speciális alkalmazások, amelyek emlékeztetőket és teendőlistákat tartalmaznak, segíthetnek hatékonyabban szervezni a napjaidat.
Beszélj a tanáraiddal az ADHD-ról!
Nyílt kommunikációval jobban megértetheted velük az ADHD okozta kihívásokat és igényeidet.
11 hatékony és egyszerű tipp a mindennapokhoz, ami megkönnyíti az életed:
1. Figyeld meg és priorizálj!
Adj magadnak egy-két hónapot, hogy kiismerd az esetleges nehézségeket. Figyeld meg, hogyan tudod beosztani az idődet, és mekkora elvárásokat tudsz biztosan teljesíteni. Ha úgy érzed, képes vagy rá, nyugodt szívvel kezdhetsz más elfoglaltságokba és tanórán kívüli tevékenységekbe.
2. Építsd ki a saját támogató rendszeredet!
Ne félj segítséget kérni az egyetem által biztosított támogató csoportoktól, tanácsadóktól vagy coachoktól, ha túlterheltnek érzed magad. Fontos, hogy szerezz ismerősöket ezekből a körökből, akikre számíthatsz nehéz helyzetekben.
3. Tájékozódj a kezelésekről!
Keress fel egy szakembert aki képzett ADHD specifikus terápiában, ha szükséges gyógyszeres kezelés akkor pszichiáterrel konzultálj a lehetőségekről.
4. Használj appokat!
Az egyetemi teendők és határidők kezelése összetett feladat. A Google Calendar mellett több olyan alkalmazást találhatsz melyek segítenek a fontos feladatok nyomon követésében és menedzselésében. Javasoljuk, hogy azonnal rögzíts egy megbeszélt időpontot, feladatot, így nem felejted el.

5. Tegyél rendet!
Rendezd át a prioritásaidat, hogy jobban koncentrálhass a fontos feladatokra. Tarts rendet az asztalodon és az eszközeid között is, hogy könnyebben kezelhető legyen a környezeted.
6. Sajátítsd el az alapvető, mindennapi készségeket!
Tanuld meg önállóan ellátni az alapvető háztartási teendőket, mint a takarítás és a főzés. Számos online forrás és alkalmazás segíthet ezek elsajátításában. A YouTube-on például több videót is találhatsz a témában, de könnyű receptekhez különböző appok is a segítségedre lehetnek.
7. Figyelj a pénzügyekre!
Kezeld tudatosan a pénzügyeidet. Tűzz ki heti költési limitet, és használj különböző módszereket a költségek szétválasztására és követésére.

8. Kezeld a stresszt!
Tanulj meg stresszkezelő technikákat, például légzőgyakorlatokat vagy stressznaplót vezetést, hogy hatékonyan kezeld a stresszhelyzeteket az egyetemi élet során.
9. Ne hagyd ki az étkezéseket!
Fontos, hogy megfelelően táplálkozz, hogy támogasd az agyműködésedet és a koncentrációdat. Készíts előre étkezési terveket és bevásárlólistákat, hogy könnyebb legyen egészségesen étkezni az egyetemi évek alatt.

10. Pihend ki magad!
Ne feledd az elegendő pihenést és relaxációt, ami kulcsfontosságú a tanulás és az élet egyensúlyának megőrzéséhez.
11. Ne feledkezz meg a testmozgásról!
Az aktív életmód segíthet a stressz csökkentésében és az általános jó közérzet fenntartásában az egyetemi évek során.
Az egyetemi élet ADHD-val számos kihívást rejthet, de megfelelő szervezéssel és támogatással sikeresen teljesíthető. Az alábbi tippek segítenek hatékonyabban tanulni és javítani a koncentrációt, hogy a lehető legtöbbet hozd ki az egyetemi évekből.
Referencia:
A honlapon megjelenő információk módosulhatnak. Valamennyi honlapon található információ kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A honlapon található információ nem helyettesíti a szakszerű orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. A honlap és a tartalom használata, a honlapunkon közölt bármely információra való hagyatkozás kizárólag saját felelősségére történik.
Comments