top of page

„Az állandó felhő a kapcsolataim felett”: A visszautasításra érzékeny diszfória (RSD) és az ADHD kapcsolata

Frissítve: 2024. nov. 3.

Az elutasításra való túlzó érzékenység diszfória (Rejection Sensitive Dysphoria: RSD) az ADHD egyik gyakori társuló tünete, amely jelentősen megnehezíti az érintettek mindennapjait, gyakran a szorongással és depresszióval együtt.


Ez egy viszonylag új kutatási terület, amelyet a szakemberek most kezdenek feltérképezni. Néhány ADHD szakértő ezt az érzelmi diszreguláció egyik megnyilvánulásának tekinti. 

RSD
https://www.pexels.com/hu-hu/foto/no-gyar-uzem-noveny-6382634

Sikeres és szorong


Harmincas éveimben járó, sikeres reklámszakember vagyok, de egész életemet beárnyékolta a visszautasítástól való félelem. Gyerekkorom óta nehezen viselem a kritikát; egy apró megjegyzés is képes volt napokra összetörni és megingatni az önbizalmamat.

Munkatársaim gyakran látták, hogy túlságosan erősen reagálok a legkisebb kritikára is. Számtalan pszichológust és terapeutát felkerestem az évek során, de egyikük sem tudott tartósan segíteni. Végül egy ADHD-szakértő felismerte, hogy a problémáim mögött a visszautasításra érzékeny diszfória (RSD) áll.

Bár érzelmileg nagyon érzékeny vagyok, hosszú ideje ugyanazon a munkahelyen dolgozom, és egy stabil, szeretetteljes párkapcsolatban élek. Szoros kapcsolatot ápolok a családommal és a barátaimmal, és rendszeresen részt veszek olyan tevékenységekben, mint a sport és az önkéntes munka. Ezek a stabilitások segítettek kizárni más pszichés problémákat.

Amikor végre megkaptam a megfelelő diagnózist, elkezdtem speciális terápiát, amely segített újraértékelni a negatív visszajelzésekre adott reakcióimat. Emellett olyan technikákat is elsajátítottam, amelyek segítettek a stressz és a szorongás kezelésében.


Az RSD tünetei és hatásai


Az RSD tünetei közé tartozik az intenzív érzelmi fájdalom, szorongás, depresszió tünet és alacsony önértékelés. Az ilyen érzelmi reakciók gyakran aránytalanul erősek a kiváltó eseményekhez képest. Az érintettek hajlamosak elkerülni azokat a helyzeteket, ahol kritikát vagy visszautasítást tapasztalhatnak, ami jelentősen korlátozhatja társas kapcsolataikat és karrierlehetőségeiket.


Érzelmi diszreguláció

Érzelmi diszreguláció akkor következik be, amikor a központi idegrendszer nem tudja megfelelően szabályozni az érzelmekkel kapcsolatos jelzéseket. Az ADHD-val élők gyakran tapasztalnak nehézségeket a mindennapi életükben, beleértve az interperszonális kapcsolataikat is. Az RSD ezekre a nehézségekre ráerősíthet, mivel az érintettek hajlamosak arra, hogy túlzottan érzékenyek legyenek a másoktól érkező negatív visszajelzésekre. Ez a fokozott érzékenység gyakran vezet szorongáshoz, depresszióhoz és önértékelési problémákhoz, ami tovább súlyosbíthatja az ADHD tüneteit.

Érzelmi diszreguláció akkor következik be, amikor a központi idegrendszer nem tudja megfelelően szabályozni az érzelmekkel kapcsolatos jelzéseket. Az ADHD-val élők gyakran tapasztalnak nehézségeket a mindennapi életükben, beleértve az interperszonális kapcsolataikat is. Az RSD ezekre a nehézségekre ráerősíthet, mivel az érintettek hajlamosak arra, hogy túlzottan érzékenyek legyenek a másoktól érkező negatív visszajelzésekre. Ez a fokozott érzékenység gyakran vezet szorongáshoz, depresszióhoz és önértékelési problémákhoz, ami tovább súlyosbíthatja az ADHD tüneteit.
https://pixabay.com/hu/photos/n%C5%91-szomor%C3%BA-portr%C3%A9-s%C3%ADr%C3%B3-2048905
Szülői szerep

Gyakran úgy érzem, hogy szörnyű szülő vagyok. A normális dolgok, amiket a szülők tesznek – mondjuk, hogy elveszítik a türelmüket – számomra életbevágónak tűnnek. Úgy érzem, hogy tönkreteszem a gyerekeim életét. Előfordul, hogy bocsánatkérően sírva fakadok előttük. A visszautasításra érzékeny diszfória azt jelenti, hogy többet kell bocsánatot kérned, mint bárki másnak a világon.” 

ADHD Terápia
https://www.pexels.com/hu-hu/foto/no-agy-ules-maganyos-8862281
Ha rád is jellemző az RSD akkor valószínűleg az alábbi módon küzdesz meg az érzelmi fájdalommal:

  • Mások igényeinek kiszolgálása: Igyekszel mindenkit kielégíteni, figyelve arra, mit kedvelhetnek az emberek körülötted, és ennek megfelelően alakítod a viselkedésed. Ez gyakran odáig fajulhat, hogy elfelejted saját igényeidet és céljaidat, mert túlságosan azzal vagy elfoglalva, hogy mások elégedettek legyenek veled.

  • Próbálkozások feladása: Mivel a kudarc túl fájdalmas és kockázatos lehet, inkább nem próbálsz meg új dolgokat. A negatív visszajelzésektől való félelem miatt elkerülöd azokat a helyzeteket, amelyek szorongással járhatnak, például randizást, bizonyos állások megpályázását vagy nyilvános szereplést.


A visszautasításra érzékeny diszfória hatása a házasságra


„A visszautasításra érzékeny diszfória nagy hatással van a házasságomra is. Mindenkit, aki úgy gondolja, hogy RSD-ben érintett, arra bátorítanék, hogy menjen el ADHD-specifikus párkapcsolati tanácsadásra. Ez segíthet megérteni a párodnak az intenzív érzelmi reakcióid mögött húzódó okot. Ezáltal tisztázódhat, hogy miért vezet egy órán át tartó, sírással teli vitához az, ha csupán megkér arra, hogy vidd ki a szemetet.” 

Diagnózis és kezelés

Az RSD diagnosztizálása kihívást jelenthet, mivel tünetei gyakran átfednek más pszichés problémákkal. Az ADHD-val élő felnőttek esetében különösen fontos, hogy a szakemberek felismerjék az RSD jelenlétét, mivel ez nagymértékben befolyásolhatja a kezelés hatékonyságát. A diagnózis felállítása után a kezelés magában foglalhatja a kognitív viselkedésterápiát (CBT), gyógyszeres kezelést és életmódbeli változtatásokat.


Fontos felismerések


Az önbizalomhiány és a kudarcoktól való félelem megakadályozhat abban, hogy teljes életet élj. Fontos felismerni, hogy nem szükséges mindenkinek megfelelni, és nem kell minden helyzetben tökéletesnek lenni. A valódi boldogság belülről fakad, és akkor érhető el, ha valaki a saját igényeire és céljaira összpontosít. Érdemes megengedni magunknak a hibázás lehetőségét, hiszen ezekből lehet tanulni és fejlődni. Csak így tapasztalhatja meg bárki igazán, hogy mire képes, és így találhatja meg azt az utat, amely boldoggá teszi.


Az RSD és az ADHD kapcsolata egy rendkívül fontos terület a pszichiátria és a pszichológia számára, mivel az ezzel kapcsolatos kutatások és terápiás megközelítések segíthetnek javítani az érintettek életminőségét. 

Lektorálta: Hendrich Barbara


Források:

https://www.additudemag.com/rejection-sensitive-dysphoria-and-adhd/Bondü, R., & Esser, G. (2015). Justice and rejection sensitivity in children and adolescents with ADHD symptoms. European child & adolescent psychiatry, 24, 185-198.


A honlapon megjelenő információk módosulhatnak. Valamennyi honlapon található információ kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A honlapon található információ nem helyettesíti a szakszerű orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. A honlap és a tartalom használata, a honlapunkon közölt bármely információra való hagyatkozás kizárólag saját felelősségére történik.

Comentarios


Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Nem küldünk hetente 3 levelet, azt mi sem szeretjük. Viszont érdemes feliratkozni, ha nem szeretnél lemaradni a blogbejegyzésekről, webinárokról!

Célunk, hogy egy helyen összegyűjtsük és megosszuk az ADHD-vel kapcsolatos legfrissebb és legfontosabb információkat, hogy segítsünk megérteni és kezelni ezt a sokrétű, kihívást jelentő állapotot.

 

A videók, kurzusok és letölthető anyagok segítenek jobban megismerni az ADHD-t, megérteni annak tüneteit és hatásait, valamint megtanulni hatékony kezelési módszereket.

​​

Reméljük, hogy ez a tudásbázis segítségedre lesz az ADHD megértése és kezelése felé vezető úton!

Legújabb bejegyzések

Kövess minket Facebookon is!

ADHDTERAPIA - VLOGO - Feher.png
ADHDTERAPIA - VLOGO - Feher.png
bottom of page